Faculty & Staff

To locate a staff member’s email address, please use the HCPS Email Database.

 

ADMINISTRATION
Dunavant, Leigh
Principal
Burbic, Jessica
Associate Principal – 11th Grade
Engel, Matt
Assistant Principal – 10th Grade
Guyer, Mindy
Assistant Principal – 12th Grade
Torrence, Carl
Assistant Principal – 9th Grade
Nadeau, Tom
Director of Student Activities

Administrative Aides:
Bobby Knaupp, Glenn Mott, Chris Pearson


CAREER AND TECHNOLOGY EDUCATION
Thomas, Hunter, Department Chair

Hurlburt, Henry

Lamotte, Matthew

Mott, Ashley

Ross, Debbie

Shelton, Jan

Womble, Sharon

 

ENGLISH/DRAMA
Carter, Chip, Department Chair

Ashworth, Miriam

Cooper, Catherine

Deker, Ginny

Farley, Lynn

King-Forbes, Terri

Lauder, Dana

Maddox, Christy

Reaves, John

Solomon, Jerold

Spensieri, Kim

Spicer, Kathryn

Wozny, Steve

Young, Joshua

 

EXCEPTIONAL EDUCATION
Phillips, Abigail, Department Chair

Andrews, Jennifer

Dize, Kristen

Hodges, Bert

Jones, Bilal

Lawrence, Sue

McKenzie, Jordan

 

 

Mitchell, Susan

Muse, Samantha

Oliver, Jacob

Philip-Lovelace, Lisa

Silver, Michael

Thomas, Kendra

Aides:

Aldana, Audrey

Baughan, Nancy

Buisson, Marla

Dickens, Gail

Gofton, Laurel

Jensen, Jennifer

Mowbray, Pam

Sarver, Susan

Shelton, Michael

Wells, Katherine

Young, Ingrid

 

FINE ARTS
Morris, Dana, Department Chair

Hurlburt, Lindsey

Ramsey, Derek

Raposo, William

Saunders-Devol, Jacob

 

 

MATHEMATICS
Watson, Miranda, Department Chair

Austen, Andrew

Blanks, Laurie

Cole, Bryan

Earle, Jacob

El Anzaoui, Faisal

Fletcher, John

Hershey, Barbara

Malak, Julia

Mott, Glenn

McBride, Sarah

Mosse, Ryan

Roulidis, Gigi

Sakunthar, Anna

Wallace, Dan

 

PHYSICAL EDUCATION
Simonds, Kevin, Department Chair

Hilton, Eric

Steele, Gary (Driver’s Education)

Stevens, Penny

Toole, Ali

   

 

SCIENCE
Fetsko, Mike, Department Chair

Austen, Andrew

Boppe, Jessica

Bosher, Bishop

Cope, Sam

Delano, Dana

Dzienny, Nick

Foster, Vicki

Hannay, Sherry

Hanscom, Stacie

Martin, Heather

McKeon, Josh

Nordin, Anna

Ostrom, Kelly

Rubia, Veronica

Springman, Paige

Strine, Ron

 

 

SOCIAL STUDIES
Bryant, Anna, Department Chair

Broyles, Justin

Conti, Christopher

Dunn, Chris

Harvey, Jessica

Hilton, Mary Beth

Knaupp, Bobby

Lauder, Jon

Martino, Rebecca

Pearson, Chris

Richardson, Julie

Saufley, Jonathan

Simila, Melissa

 

TODD ALLEN PHILLIPS CENTER FOR MEDICAL SCIENCES
Ostrom, Kelly, Department Chair

Austen, Andrew

Bosher, Bishop

Cole, Bryan

Cope, Sam

Delano, Dana

Fletcher, John

Martin, Heather

Watson, Miranda

 

WORLD LANGUAGES
Soltis-Katella, Kayla, Department Chair

Andueza, Marina

Burruss, Maria

Friday, Debora

Hill, Robert

Macklin, Kristen

Martin, Michelle

Meadows, Liz

Pearson, Laura

Uberman, Elizabeth

 

 

SCHOOL COUNSELING
Hansinger, Nicole, Director (Center for Medical Sciences, Integrated Services)

Barrett, Nancy (K – Mah)

Gravely, Amy  (A – Da)

Hunt, Karis  (S – Z)

Runner, Ros  (Mak – R)

Walton, Megan  (De – J)

 

OFFICE PROFESSIONALS AND SUPPORT STAFF
Marge Cipolla
Administrative Assistant to the Principal

 

Alexandria Bruss
Front Office

Miriam Mares
Front Office

Robin Baugh
Financial

Nancy Winston
Attendance

Christina Johnson
Registrar

Lynn Raines
Guidance & School
Counseling

Christy Hudson
Coordinator of Assessment and Remediation

Eric Hoefler
Innovative Learning Coach

 

Brooke Davis
Librarian

 

Suzanne Stockman
Librarian

Cindy Clark
Library Assistant

Beverly Foster, LPN
School Nurse

Ashleigh Trobaugh, RN
School Nurse

Janet Nowlin
Gifted Coordinator

Anastasia Georges
Psychologist

Cynthia Smith
Social Worker

Ewa Greene
Speech Therapist

Allison White
Speech Therapist

Sue Cunningham
Occupational Therapist

 

Laura Boyer
Physical Therapist

Keith Hurt
Technology Support Technician

Donald Belt
Edgenuity

Frank Smolka
School Resource Officer HCPD

Steve Bailey
Alternative School Program

Tyler Senavitis
Campus Security

Simon Harik
Cafeteria Manager

Shawn Moran
C&M Supervisor

Lee Randolph
C&M Night Supervisor